Moment kiedy pieczarka dostępna jest dla konsumenta na półce sklepowej, poprzedzony jest wieloma złożonymi procesami.
Nasza firma integruje działania od wytworzenia podłoża, na którym uprawiane są pieczarki, ich uprawę oraz dostarczenie odpowiednio zapakowanej pieczarki do klienta. Produkcja podłoża jest złożonym procesem, dla którego nie ma stałej receptury. Podłoże do uprawy pieczarek jest unikalnym żywym organizmem o zmiennych właściwościach. Nasz zakład produkujący podłoże jest zarządzany przez doświadczony zespół, który czuwa nad jakością całego procesu produkcyjnego. Podłoże, które wytwarzamy trafia nie tylko do naszych własnych pieczarkarni, ale również do zewnętrznych Klientów.
FAZA I – FERMENTACJA
Głównym surowcem do produkcji podłoża jest słoma. Jako główny surowiec, który wysoce wpływa na jakość wytworzonego podłoża poświęcamy jej wiele uwagi. Motywujemy naszych dostawców do przestrzegania dobrych praktyk i standardów jakościowych w procesie uprawy oraz zbiorów. Naszą słomę przechowujemy w stogach w zadaszonych halach, które chronią ją przed negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, przez to dłużej zachowuje świeżość oraz wysoką jakość. Oprócz słomy do produkcji podłoża wykorzystywany jest pomiot kurzy oraz gips. Wszystkie surowce podlegają szczegółowej kontroli jakości, przy wykorzystaniu metody organoleptycznej oraz laboratoryjnej w naszym profesjonalnym laboratorium. Produkt powstały po połączeniu surowców składowany jest na napowietrzanych posadzkach a następnie transportowany do bunkrów, gdzie zachodzi proces kontrolowanej fermentacji. W tej fazie podłoże osiąga temperaturę około 800C. Proces fazy I trwa około 2 – 3 tygodni w zależności od pory roku. Po tym okresie podłoże jest poddawane procesom fazy II, czyli pasteryzacji.
JAKOŚĆ PODŁOŻA FAZY I
JEST KLUCZEM DALSZEGO SUKCESU
FAZA II – PASTERYZACJA
Po zakończonej fermentacji następuje faza pasteryzacji. Proces pasteryzacji jest w pełni kontrolowany i odbywa się w specjalnie zaprojektowanych zamkniętych tunelach, wyposażonych w nowoczesny system kontroli klimatu. Celem pasteryzacji podłoża jest pozbycie się niepożądanych organizmów. Proces ten zachodzi w ramach specjalnego programu higieny, który zapewnia uzyskanie wyselekcjonowanego podłoża do uprawy pieczarek. Pasteryzacja daje pewność, iż podłoże, które trafia do hali uprawowej jest czyste, wolne od chorób oraz innych form grzybów. Proces pasteryzacji trwa około 6 dni. Podłoże po fazie pasteryzacji jest schładzane i zasiewane grzybnią. Zasiew odbywa się w zamkniętej hali, spełniającej odpowiednie warunki higieniczne. Po wsianiu grzybni, podłoże jest transportowane do tuneli fazy III.
FAZA III – INKUBACJA
Faza III zwana jest również fazą inkubacji i trawa około 16 – 19 dni. W tym czasie grzybnia rośnie w masie podłoża. Proces inkubacji odbywa się w tego samego rodzaju tunelach co faza II. Są one również specjalnie zaprojektowane i wyposażone w komputerowy system kontroli klimatu. Po okresie 16 – 19 dni podłoże jest wyładowywane z tuneli inkubacyjnych na specjalistyczne naczepy samochodowe i następnie transportowane do hal uprawowych. Do podłoża fazy III istnieje możliwość dodania suplementu wzbogacającego je o dodatkową porcję minerałów i witamin niezbędnych do formowania się pieczarki i jej wzrostu. Podłoże wyprodukowane w naszym zakładzie produkcyjnym trafia zarówno do naszych pieczarkarni, jak i do zewnętrznych klientów. Cały proces wytworzenia podłoża fazy III trwa zatem około 6 tygodni, tj. od wstępnego mieszania surowców w fazie I do osiągnięcia gotowego podłoża fazy III.
FAZA IV – WZROST GRZYBNI
Przerośnięte podłoże fazy III jest transportowane do zakładu produkcyjnego podłoża fazy IV, gdzie przy pomocy specjalistycznej linii załadunkowej trafia do metalowych skrzyń i pokrywane jest około 5 cm warstwą okrywy torfowej. Indywidualnie zaprojektowana linia umożliwia rozładunek dwóch samochodów jednocześnie, dzięki czemu podłoże jest jeszcze lepiej wymieszane, a uprawa bardziej wyrównana. Skrzynie wypełnione podłożem fazy III z warstwą okrywy torfowej za pomocą specjalnego systemu przenośników są bezpośrednio transportowane do hal przerostowych, gdzie rozpoczyna się proces wzrostu grzybni. Nasze hale uprawowe są specjalnie zaprojektowane do uprawy podłoża fazy IV a proces technologiczny jest wysoce zautomatyzowany. Hale wyposażone są w nowoczesny system zarządzania klimatem, który tworzy odpowiednie środowisko sprzyjające naturalnemu wzrostowi grzybni oraz formowaniu pieczarek. Na skutek procesu technologicznego, trwającego około 14 dni grzybnia przerasta z podłoża przez warstwę wilgotnej okrywy torfowej. W rezultacie zaczynają się pojawiać małe główki pieczarek (tzw. szpilki), które w efekcie działania odpowiedniej wilgotności, temperatury, dwutlenku węgla i właściwego ruchu powietrza dorastają i przekształcają się w pieczarki. Jest to moment kiedy mobilne skrzynie można przetransportować do niezależnych hal, gdzie rozpoczyna się zbiór pieczarek. Nasze pieczarkarnie w pełni pracują w systemie podłoża fazy IV. Część skrzyń z podłożem fazy IV trafia do pieczarkarni naszych klientów, którzy prowadzą dalszą uprawę oraz zbiór pieczarek.
NASZE NOWOCZESNE LABORATORIUM ZAPEWNIA NAJWYŻSZE STANDARDY OTRZYMYWANYCH WYNIKÓW BADAŃ
DBAMY O KAŻDY DETAL!
Dzięki własnemu laboratorium możemy zagwarantować, że badania podłoża będą przeprowadzone rzetelnie i na najwyższym poziomie. Kontrola jakości naszego podłoża odbywa się metodą organoleptyczną oraz laboratoryjną a cały proces produkcyjny monitorowany jest przy pomocy zintegrowanego systemu komputerowego. Nasze nowoczesne laboratorium zapewnia najwyższe standardy otrzymywanych wyników badań. Próby podłoża pobrane w trakcie procesu produkcyjnego, przekazywane są do laboratorium, w celu określenia ich parametrów. Kontrola jakości podłoża odbywa się zarówno metoda organoleptyczną jak i laboratoryjną, a cały proces produkcyjny monitorowany jest przy pomocy zintegrowanego systemu komputerowego.